Är du mellan 9 och 12 år och gillar böcker och berättelser? Skulle du vilja hänga med oss på biblioteket under några dagar i sommar? Du kommer få träffa nya kompisar, en riktig författare och lära känna biblioteket.
Bibliotekskollot riktar sig till barn födda mellan 2014–2017. Vi träffas på Arboga bibliotek klockan 9 varje dag och håller på till klockan 14.30. Medtag egen lunch eller gå hem och ät. Micro finns.
Program
Tisdagen den 16/6 kl. 9.00–14.30 – Biblioteksdagen
Denna dag blir det upptäcktsfärd i biblioteket, lära känna varandra, prova på bibliotekssysslor, bokjakt och hjälpa till med inköp av böcker.
Onsdagen den 17/6 kl. 9.00–14.30 – Författardagen
Denna dag träffar vi författaren Annika Widholm. Hon berättar om hur det är att vara författare, och om hur man gör för att skriva en spännande berättelse. Vi får också testa på att skriva lite på egen hand.
Anmälan
Anmälan görs på telefon 0589-873 00, eller på plats på biblioteket senast 5/6.
Men det går också bra att mejla till biblioteket@arboga.se senast 7/6.
Ange namn och ålder på barnet, kontaktuppgifter till vårdnadshavare samt eventuella allergier eller annan information som är viktigt för oss att känna till.
Obs! Begränsat antal platser. Prioritet kommer att ges till barn som inte varit med på kollot tidigare.
Fler tillfällen
- 17 juni 2026, 09.00–14.30