Ruth, Katarina och Viveca intar toppositionerna när Bibliotek i Västmanlands utlån för 2025 ska summeras. Allra mest utlånad under året var Väninnorna på Nordiska Kompaniet av Ruth Kvarnström-Jones. Totalt lånades boken hela 574 gånger! Romanen, som utspelar sig i 1910-talets Stockholm, återkommer även på sjunde plats med uppföljaren De fenomenala fruntimren på Grand Hôtel.
Inte långt efter, på andra plats med 565 utlån, hittar vi Katarina Wennstam med sin historiska spänningsroman Död mans kvinna. Tredjeplatsen innehas av Viveca Sten och boken Benådaren, med 479 utlån, som är den femte delen i hennes serie Åremorden.
Den som lusläser topplistan kan notera att alla författare är kvinnor och att dessutom nästan hälften av böckerna har en kvinnlig koppling i titeln. Bibliotekens topplistor brukar domineras av deckare, och så är fallet även 2025. Men denna gång har historiska romaner hamnat högt upp. Det ska bli intressant att se om trenden fortsätter.
- Väninnorna på Nordiska kompaniet – Ruth Kvarnström-Jones 574
- Död mans kvinna – Katarina Wennstam 565
- Benådaren – Viveca Sten 479
- Nattankare – Kristina Ohlsson 461
- Följeslagaren – Sofie Sarenbrant 432
- Vår sjätte attaché – Denise Rudberg 420
- När dolda sorger bleknat – Marianne Cedervall 394
- De fenomenala fruntimren på Grand Hôtel – Ruth Kvarnström-Jones 392
- Kvinnorna – Kristin Hannah 390
- Rädslans labyrint – Anna Jansson 383
- När stjärnorna faller – Mari Jungstedt 376
- Älskade Betty – Katarina Widholm 374
- Tranorna flyger söderut – Lisa Ridzén 366
- Rostskogen – Anders De la Motte 356
- Killer queen – Denise Rudberg 356
- Sömngångaren – Lars Kepler 347
- Fars rygg – Niels Fredrik Dahl 347
- Mellan samma väggar – Jojo Moyes 344
- Hundra dagar i juli – Emelie Schepp 339
- En liten droppe blod – Christoffer Carlsson 338
- En dold skönhet – Lucinda Riley 332
- Män och kvinnor – Lena Andersson 322
- Flickorna och mörkret – Camilla Grebe 318
- Döda kvinnor förlåter inte – Katarina Wennstam 291
- De fastfrusna – Elly Griffiths 281